Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak czyścić buty?

8 listopada 2016

Zadbane, czyste buty, to podobnie jak zadbane, czyste  paznokcie- wizytówka ich właściciela. Niedomyte, zniszczone, niechlujne czy to buty, czy to paznokcie, nie dają pozytywnego wizerunku, wręcz przeciwnie, od razu widać, że w najlepszym razie mamy do czynienia z człowiekiem nieobytym i niedomytym. Brudne buty przez wiele lat były niestety negatywnym stereotypem Polaka na zachodzie Europy, na szczęście powoli, ale ciągle się to zmienia i choć ciągle jeszcze można spotkać niechlujnego rodaka, to wraz z postępem i stopniowym bogaceniem się  i w tej dziedzinie jest coraz lepiej.


Oto kilka najważniejszych zaleceń, jak dbać o buty, by dobrze o nas świadczyły i długo nam służyły:
1. Nowe buty wykonane z naturalnej skóry, przed pierwszym użyciem należy zaimpregnować, czyli pokryć specjalistycznym preparatem do impregnacji. Takich preparatów jest mnóstwo, można je kupić w każdym porządnym sklepie obuwniczym. W przeważającej większości wypadków preparat do impregnacji ma postać aerozolu - to zresztą najwygodniejsza postać do impregnacji, o wiele trudniej jest przeprowadzić proces impregnacji jeśli impregnat jest w postaci pasty, czy płynu.  Pamiętajmy, że trzeba dokładnie trzymać się instrukcji, która jest na opakowaniu i o tym, że impregnujemy obuwie tylko z naturalnej skóry, do zabezpieczania sztucznych tworzyw są inne preparaty.
2. Buty powinny mieć w  domu swoje miejsce – szafkę, półkę, czy jakiś koszyk, układamy tam zawsze czyste i suche buty pamiętając o tym , aby nie były zgniecione i przez to nie uległy odkształceniu. Do butów z delikatnej cienkiej skóry wkładamy odpowiednie prawidła, albo miękki papier ,czy  szmatkę. Botki układamy w pozycji leżącej i też zabezpieczamy je przed odkształceniem.
3. Starajmy się nie chodzić codziennie w tym samym obuwiu, bo codzienne użytkowanie przyczynia się do szybszego zużycia
4. Unikajmy zamykania w szafce zawilgoconych butów, to szybka droga do utworzenia trudnej do zlikwidowania pleśni.
5. Trzeba dość często i przede wszystkim regularnie oglądać stan obuwia, zwłaszcza dotyczy to obcasów, a konkretnie fleków .Nie chodzimy w butach ze zdartymi obcasami, to nieeleganckie i grozi całkowitym zniszczeniem butów. Po prostu oddajemy buty do szewca.
6. Absolutnie nie wolno mokrych butów suszyć na kaloryferze,lub na otwartym słońcu w upalne dni – to grozi ich niszczeniem !!! Mokre buty stawimy po prostu w przewiewnym, ciepłym miejscu.
7. Tenisówki i buty sportowe pierzemy w pralce tylko wtedy, kiedy producent na to pozwala. Używamy programu krótkiego i niskich temperatur, a do bębna oprócz tenisówek wkładamy ręczniki lub ścierki. Nie suszymy na słońcu!!!
8.Buty powinny być czyszczone z kurzu praktycznie po każdym użyciu
9. Do mycia  butów używamy miękkiej szmatki lub szczotki oraz  letniej czystej wody, a do pastowania profesjonalnych preparatów.