Trwa ładowanie proszę czekać ...

Meble i wyściółka

8 listopada 2016

Elastyczne pianki poliuretanowe mają tak zwana otwartą budowę komórkową, co skutkuje tym, że pęcherzyki polimeru przenikają się wzajemnie tworząc gąbczastą strukturę. Ta struktura może być mniej lub bardziej gęsta- to zależy od jej sposobu powstawania i oczywiście jej składu. Elastyczne pianki poliuretanowe muszą być stosowane wewnątrz pomieszczeń gdyż są higroskopijne i nie tak odporne na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych jak poliuretanowe pianki sztywne o budowie zamknięto komórkowej. Elastyczne pianki  stosowane są przede wszystkim jako doskonała izolacja akustyczna. Rzeczywiście, procentowo najwięcej pianek poliuretanowych sprawdza się właśnie w takiej roli. Są jednak i inne zastosowania elastycznych pianek, bo są to pianki cechujące się wyjątkowo  dużą uniwersalnością i ta uniwersalność właśnie daje wenę badaczom i projektantom w tworzeniu całkiem nowych rozwiązań i zastosowań.
 
Jednym z takich nowatorskich rozwiązań elastycznych pianek poliuretanowych jest ich zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle meblarskim. Tutaj wykorzystywane są takie właściwości poliuretanów o otwartej budowie komórkowej  jak miękkość, bezspoinowość, giętkość, elastyczność, lekkość, przepuszczanie powietrza, wytrzymałość objawiająca się przede wszystkim łatwym i trwałym powrotem pianki, czy gąbki poliuretanowej  po nacisku  do poprzedniego stanu.

Właściwości elastycznych pianek poliuretanowych zauważyli producenci mebli i materacy i postanowili je wykorzystać.  Gąbczasta struktura poliuretanów sprawdza się świetnie w materacach, bo gęstość materiału może być dostosowana do indywidualnych wymagań, jest miękka, dopasowuje się z łatwością do kształtu ciała dając poczucie absolutnego komfortu, przy czym jest  wytrzymała i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Producenci oczywiście szybko przystosowali gęstość pianek do lekarskich zaleceń i tak inna struktura elastycznych pianek sprawdza się dla ludzi chorych na schorzenia kręgosłupa, a inna dla dzieci, czy ludzi obłożnie chorych.

Te ostatnie materace wspomagające zapobieganie odleżynom cieszą się zasłużenie dobrą opinią w szpitalach i domach pomocy społecznej. Elastyczną pianką poliuretanową wypełniane są poduszki ortopedyczne dla osób z problemami z szyjnym odcinkiem kręgosłupa,znajdziemy je w fotelach, podłokietnikach, kanapach itp. Do listy zalet elastycznych poliuretanów stosowanych w meblarstwie dochodzi to, że są bezpieczne ( nie są w najmniejszym stopniu toksyczne i nie powodują uczuleń) i dla użytkowników i dla środowiska, bo wycofany z eksploatacji poliuretan, może być powtórnie wykorzystany.